Nad jeziorem Nad morzem Turystyka w polsce W górach Wakacje w polsce

Nowa forma turystyki – geoturystyka.

Co roku spora część Polaków wyjeżdża na urlop i zwykle są to te same miejsca – miejscowości nadmorskie, bądź górskie. Warto jednak spróbować czegoś innego, co pozwoli spędzić czas w nieco innej formie, bardziej ciekawej, atrakcyjnej. Mowa tutaj o geoturystyce. Być może okaże się ona dla nas czymś, co w przyszłości chętnie będziemy wykorzystywać.

Geoturystyka jest to odmiana turystyki, która wiąże się ściśle z obiektami geologicznymi (to jest wulkany, wydmy, minerały, elementy pochodzące ze stanowisk archeologicznych, itd.). Dla osób, które są wzrokowcami, lubią duże doznania wzrokowe, ten rodzaj turystyki będzie wspaniałym pomysłem na spędzenie wakacyjnego urlopu. Nastawiony jest on nie tylko na zapewnienie doznań wzrokowych, ale również poszerzenie wiedzy ludzi oraz ich świadomości na temat historii danych obszarów, stanowisk.

W Polsce choć jeszcze w stosunkowo niewielkiej liczbie, można odnaleźć miejsca o charakterze geoturystycznym. Należą do nich między innymi: jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie, Kopalnia Soli w Wieliczce, a także wydmy położone na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Niektóre te miejsca można odwiedzać dzięki specjalnie utworzonym szlakom. Przykładem takowego jest Małopolski Szlak Geoturystyczny. Powstał on w roku 2006 na terenie województwa małopolskiego. Podstawą jego działalności było dokonanie opracowania tablic informacyjnych, które zostały umieszczone przy obiektach chronionych prawnie oraz przy tych, które mogą, a nawet powinny zaciekawić odwiedzającego szlak turystę. W skład Małopolskiego Szlaku Geoturystycznego wchodzą stanowiska dokumentacyjne, pomniki oraz rezerwaty przyrody, zamknięte kopalnie, torfowiska, kamieniołomy i inne.

Nowa forma turystyki – geoturystyka (1) Nowa forma turystyki – geoturystyka (2) Nowa forma turystyki – geoturystyka (5)

Małopolski Szlak Geoturystyczny został przygotowany i w dalszym ciągu jest przygotowywany we współpracy Małopolskiej Organizacji Turystycznej z Akademią Górniczo-Hutniczą z Krakowa. Projekt jest finansowany przez ministerstwo gospodarki. Na chwilę obecną obejmuje on, jak sama nazwa wskazuje, teren województwa małopolskiego, ale w przyszłości teren ten ma zostać poszerzony o województwo podkarpackie oraz śląskie.

Tablice, które dotyczą obiektów geologicznych, są przygotowywane w sposób przejrzysty, bogaty merytorycznie. Dodatkowo zamieszczono na nich zdjęcia. Można je odnaleźć między innymi na terenie różnych parków narodowych (Babiogórskiego, Tatrzańskiego, czy Pienińskiego) oraz przy Skamieniałym Mieście, Kamieniu Grzyb, Panieńskich Skałach, Wąwozie Homole, czy Wodospadzie Ciężkowice.

SONY DSC Nowa forma turystyki – geoturystyka (3) Nowa forma turystyki – geoturystyka (1)

Na chwilę obecną Małopolski Szlak Turystyczny to nie lada gratka dla turysty, gdyż ma on możliwość zobaczenia około 50 obiektów (obszarów) o różny charakterze. Plany dotyczące rozbudowy pozwalają przypuszczać, że możliwości turystyczne jeszcze bardziej się zwiększą.

Fot. Pinterest.

Popularne